Artykuł Dodaj artykuł

Sztuka religijna w nowoczesnym wydaniu na Wystawie Sacroexpo w Kielcach!

Oprócz stałej oferty targów Sacroexpo takiej jak dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów, po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni, od 19 do 21 czerwca, wypełnią najnowsze dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej. Na aukcję trafią między innymi litografie Salvadora Dali, inkografie Jerzego Nowosielskiego, komiksowe wizerunki Madonny i ikona św. Jerzego walczącego z czołgiem. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Oprócz stałej oferty targów Sacroexpo takiej jak dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów, po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni, od 19 do 21 czerwca, wypełnią najnowsze dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej. Na aukcję trafią między innymi litografie Salvadora Dali, inkografie Jerzego Nowosielskiego, komiksowe wizerunki Madonny i ikona św. Jerzego walczącego z czołgiem. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Sztuka religijna w nowoczesnym wydaniu na Wystawie Sacroexpo w Kielcach!Robert Jadczak, Boże Narodzenie, 2023

Ponad 160 firm z Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Włoch zaprezentuje swoją ofertę podczas 24. edycji Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Od szat i naczyń liturgicznych, przez elementy wyposażenia wnętrz, aż po najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: energooszczędne systemy ogrzewania kościołów, profesjonalny sprzęt i systemy nagłośnieniowe, a także nowoczesne systemy informatyczne. Nie zabraknie rzeźb i figurek, witraży, obrazów oraz ikon, a także gadżetów i pamiątek religijnych w promocyjnych cenach. Będą breloczki, magnesy na lodówkę, poduszki z napisami, pamiątki okolicznościowe np. na chrzest, różańce z drzewa oliwnego, czy z lawy wulkanicznej. W trakcie targów będzie można obejrzeć i nabyć najnowsze wydania najbardziej znanych czasopism katolickich, a swoją obecność zadeklarowały także biura turystyczno-pielgrzymkowe z ofertą wycieczek oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Wielkoformatowe obrazy, rzeźby i ikony prezentujące współczesną sztuką religijną

Tegoroczna, 24. edycja Wystawy Sacroexpo w Kielcach zapowiada się niezwykle okazale. W Targach Kielce zaprezentowanych zostanie ponad dwieście prac polskich i zagranicznych artystów m.in.: Piotra Barszczowskiego, zdobywcy złotego medalu na Biennale we Florencji z monumentalnym przedstawieniem „Ostatniej Wieczerzy”, Sylwestera Stabryły, twórcy nowoczesnych portretów psychologicznych wykorzystujących ikonograficzne i kompozycyjne nawiązania do dzieł europejskich mistrzów oraz Roberta Jadczaka, artysty czerpiącego z kubizmu, z twórczości Picassa oraz abstrakcji geometrycznej.

- Pragniemy przedstawić nowoczesną sztukę chrześcijańską, która wyrażałaby współczesną duchowość, a przy tym prezentowała wysoki poziom artystyczny i estetyczny. Artyści, którzy zaprezentują swoje prace w ramach Strefy Sztuki, to grupa o zróżnicowanym stylu i wypowiedzi artystycznej – zapowiada Aleksandra Koper z Domu Aukcyjnego Art in House w Warszawie.

Abstrakcyjne ikony z międzynarodowych plenerów

Sztuka religijna w nowoczesnym wydaniu na Wystawie Sacroexpo w Kielcach!

Robert Jadczak, Ostatnia wieczerza, 2023, olej, płótno, 70x100 cm

Ważną część Strefy Sztuki stanowić będą współczesne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych z lwowską galerią Icon Art, a także te powstałe na plenerach w Nowicy. Pojawią się prace autorstwa m.in.: Borysa Fiodorowicza, Perczak Sylwii, Kateryny Kuziv, Ivana Dashko, Victorii Shtyk, Andrija Vynnychoka, Danylo Movchana oraz Ewy Zalewskiej.

- Prawdopodobnie będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja współczesnych ikon, których autorami są malarze z Ukrainy i Polski,  skupieni wokół inicjatywy „Nowa Ikona”. Wiele z tych prac powstało w trakcie międzynarodowych warsztatów ikonopisów, organizowanych w Nowicy, niewielkiej wsi, w Beskidzie Niskim – wyjaśnia Mateusz Sora ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy.

Aukcja sztuki Sacrum prowadzona na żywo podczas Wystawy Sacroexpo

Drugiego dnia Sacroexpo, we wtorek 20 czerwca o godzinie 17 część z prezentowanych dzieł będzie można wylicytować na aukcji. W ofercie są m.in.: prace Joanny Mieszko, nawiązujące do apokaliptycznej Niebiańskiej Jerozolimy oraz dzieło Katarzyny Słowiańskiej-Kucz odwołujące się do stylu malarstwa flamandzkiego przedstawiające proces budowy średniowiecznego ołtarza. Osobną grupą prac w aukcyjnej ofercie stanowią nowoczesne ikony artystów takich jak: Borys Shermeta, Bogdan Kuzerovski czy Małgorzata Szewczuk. Do aktualnych wydarzeń na wschodzie nawiązuje niezwykle ciekawa ikona Borysa Fiodorowicza, przedstawiająca św. Jerzego walczącego z czołgiem, a w stronę abstrakcji skierowane są m.in.: neonowa kompozycja Izabeli Kozłowskiej, symboliczne ujęcie Światła Klaudii Krzosek, „Góra Przemienienia” Aleksandra Grzybka oraz kubistyczny portret autorstwa Eugeniusza Gerlacha. Pop-artowe i komiksowe przedstawienia Madonny czy świętych zaprezentują z kolei Roma Jaruszewska, Beata Szustkiewicz oraz Battler.

Sztuka religijna w nowoczesnym wydaniu na Wystawie Sacroexpo w Kielcach!

Borys Fiodorowicz, Który gładzisz grzechy świata, 2021, deska, akryl, 40x40 cm

Gratką dla kolekcjonerów mogą okazać się litografie Salvadora Dali ze zbioru Biblia Sacra z ręczną sygnaturą artysty czy inkografie Jerzego Nowosielskiego z limitowanych tek kolekcjonerskich „Bogurodzica” oraz „Mandylion”. Nie zabraknie również pozycji dla miłośników form trójwymiarowych: złota rzeźba Madonny Jacka Opały, krucyfiks znakomitego Jean Lambert-Ruckiego oraz rzeźba świętego ze stali Wita Bogusławskiego.

W aukcji będzie można wziąć udział osobiście, telefonicznie, poprzez zlecenie oraz online: logując się na portal onebid.pl. Katalog aukcji oraz regulamin dostępne są pod linkiem: https://artinhouse.pl/pl/aukcja/aukcja-sacrum-na-sacroexpo-2023/157

Strefa sztuki na Sacroexpo to wspólny projekt Domu Aukcyjnego i Galerii Sztuki Art in House, lwowskiej galerii Icon Art., Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Muzeum Diecezjalnego w Kielcach oraz Targów Kielce.

Sztuka religijna w nowoczesnym wydaniu na Wystawie Sacroexpo w Kielcach!

Salvador Dali, Maria Magdalena

Wystawa Sacroexpo potrwa od poniedziałku, 19 czerwca  do środy, 21 czerwca w Targach Kielce, przy ulicy Zakładowej 1. Wstęp jest bezpłatny  po rejestracji na stronie targikielce.pl/sacroexpo

Godziny otwarcia targów:

  • 19.06.2023: 9.00-17.00
  • 20.06.2023: 9.00-17.00
  • 21.06.2023: 9.00-16.00

Artykuł reklamowy

Artykuł został dodany przez firmę

Targi Kielce S.A.

Targi Kielce, jeden z dwóch liderów targowych w Polsce, do którego należy jedna trzecia udziału w polskim rynku targowym.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.