Artykuł Dodaj artykuł

Jak przygotować się do pogrzebu bliskiej osoby

Nie jest łatwo pogodzić się z myślą, że kiedyś zabraknie nam bliskiej osoby, z którą dzieliliśmy życie, zarazem dzieląc się smutkiem, radością, sukcesami i porażkami.

zakład pogrzebowy Kraków

Nie jest łatwo pogodzić się z myślą, że kiedyś zabraknie nam bliskiej osoby, z którą dzieliliśmy życie, zarazem dzieląc się smutkiem, radością, sukcesami i porażkami. Choć bardzo byśmy chcieli, nie da się z dnia na dzień, przygotować na śmierć, którą wybieramy, mając nadzieję, że przyjdzie jak najpóźniej. Niestety, gdy przyjdzie ten czas, często nie wiemy co zrobić. Jak się zachować? Jak zorganizować pogrzeb? W co ubrać zmarłego, lub jaki rodzaj pochówku wybrać. To całkowicie normalne. Nikt z nas, nie jest gotowy na tego typu wydarzenia, dlatego jest nam ciężko, zwłaszcza gdy czujemy się zobowiązani, do zorganizowania pochówku.

Jak przygotować się do pochówku?

Śmierć wymaga od nas przygotowania, zarazem pod względem psychicznym jak i urzędowym. Pierwsze kroki, które powinna skierować rodzina, powinny być skierowane do szpitala. To właśnie tam, wydawany jest najważniejszy dokument, stwierdzający zgon, czyli akt zgonu. Dokument ten, zawiera szczegółowe informacje odnośnie osoby zmarłej. Wystawiony jest przez lekarza, który ogłosił zgon. Z dokumentem tym, należy udać się do zakładu pogrzebowego. Należy pamiętać, że to nie wszystkie najważniejsze informacje. W świetle polskiego prawa, osoba, która odbierze akt zgonu, zobowiązana jest, do zorganizowania pochówku osoby zmarłej, dlatego musi zabrać ze sobą akt zgonu, oraz dowód osobisty swój, jak i osoby zmarłej, oraz udać się do wybranej firmy, która zajmie się pochówkiem. To również na tej osobie, spoczywa obowiązek opłaty za usługę, związaną z organizacją ceremonii pogrzebowej.

Koszta pogrzebu. Jak sfinalizować pochówek?

O tym, że pochówek jest drogi, z pewnością można zorientować się już na samym początku załatwiania spraw, związanych z tą przykrą sytuacją. W cenie pochówku, objęta jest najczęściej organizacja pochówku na cmentarzu, odbiór i transport ciała, przygotowanie go do ceremonii, oraz urna lub trumna, w zależności od wybranego rodzaju pochówku. Minimalny koszt, decydując się na najtańszą formę pochówku, to około 4 tysięcy. Taką też kwotę, może otrzymać osoba ubezpieczona w ZUS, w formie tak zwanego zasiłku pogrzebowego.

pogrzeb zakład pogrzebowy

Niestety, w praktyce często kwota ta jest niewystarczalna. Wpływ na wzrost ceny, ma między innymi rodzaj cmentarza, na jakim ma zostać pochowana osoba zmarła, usługi dodatkowe, jak oprawa muzyczna, kwiaty, zdjęcie pamiątkowe, oraz usługi transportowe, na przykład transport zwłok z zagranicy specjalnym karawanem, lub dostarczenie ciała do krematorium. Ceny mogą więc wzrosnąć, nawet o kilka tysięcy złoty. W takiej sytuacji, klient zobowiązany jest, do pokrycia różnicy, która wynika po otrzymaniu zasiłku.

Zasiłek pogrzebowy z ZUS Jak ubiegać się o jego otrzymanie?

Aby osoba zajmująca się pochówkiem otrzymała zasiłek pogrzebowy, zobowiązana jest do złożenia wniosku do ZUS, określenia rodzaju pokrewieństwa oraz wskazania numeru rachunku, na jaki ma zostać przelane świadczenie. Można zrobić to osobiście w siedzibie placówki, lub skorzystać z upoważnienia, które otrzymuje od nas zakład pogrzebowy. Pracownik, po podpisaniu przez nas upoważnienia, zajmuje się pozyskiwaniem funduszy w naszym imieniu. Jest to łatwiejsze i szybsze rozwiązanie. Nie musimy czekać na wypłatę funduszy, by pochować osobę zmarłą, gdyż firma udziela nam usługi na tak zwany kredyt, który spłaca za nas ZUS. Prócz upoważnienia do wypłaty środków, zakład zajmuje się dostarczeniem wszelkich dokumentów do urzędu, co zdecydowanie odciąża rodzinę, oraz pozwala jej, na spokojne przejście żałoby. Można więc rzec, że jest to najlepszy rodzaj pochówku, na jakim możemy się zdecydować.

Artykuł sponsorowany