Artykuł Dodaj artykuł

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

03-11-2018, 00:00

Zdecydowana większość z nas pod koniec grudnia, w ramach przygotowań do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, ubiera świąteczne drzewko. Choinka powinna być bogato przystrojona, a pod nią w Wigilię lub w I dzień świąteczny wkładamy prezenty dla najbliższych. Skąd jednak przyszedł do Polski zwyczaj ubierania choinki świątecznej? Czy istniał w dawnych czasach w naszym kraju?

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Symbolika choinki

Choinka w powszechnym rozumieniu jest udekorowanym drzewkiem  iglastym, najczęściej świerkiem, jodłą lub sosną. Może to być zarówno choinka żywa, jak i sztuczna - szeroki wybór choinek znajdziemy na stronie: www.e-choinki.pl. W ludowych wierzeniach drzewo postrzegane było jako symbol życia, odrodzenia i płodności. Tradycja wigilijna polegająca na ubieraniu świątecznej choinki również na tym bazuje, ale nie zawsze tak było.

W średniowieczu kościół odrzucał choinkę. Uważał, że zwyczaj jej ubierania jest pogański, dlatego kler krytykował go na każdym kroku. W Europie zwyczaj bożonarodzeniowego drzewka zapoczątkowali Niemcy, w przeważającej większości protestanci. Orędownikiem choinki na Boże Narodzenie był sam Marcin Luter. Następnie ta piękna tradycja rozprzestrzeniła się na inne europejskie kraje, jak Francja i Anglia.

Stosunkowo późno, bo dopiero pomiędzy XVIII a XIX wiekiem tradycja choinki przywędrowała do Polski, wraz z zaborem pruskim. Stacjonujący w Polsce żołnierze, jak i pruscy urzędnicy zachęcali do ubierania choinki na święta. Najpierw zwyczajowi ulegli arystokraci, a dopiero później pozostała ludność.

Najkrócej zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie trwa na terenach wiejskich. Na przykład w niektórych regionach Polski południowej i centralnej choinki na wsi pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym.

Jutka u górali

Za ciekawostkę można uznać fakt, że przez dłuższy czas choinka nie była znana u górali, którzy stworzyli jednak na jej bazie swoją własną koncepcję bożonarodzeniowego drzewka - jutki. Góralska tradycja polegała jednak na tym, że drzewko co prawda ubierano na święta, ale wieszało się je do góry nogami, a na gałęziach umieszczano suszone owoce i słodycze.

Zamiast bombek na początku choinka na Boże Narodzenie była przyozdabiana właśnie owocami, słodyczami i orzechami, a nawet przedmiotami codziennego użytku. Dodawano przedmioty o znaczeniu religijnym, ale i pogańskim. Orzechy miały symbolizować dobrobyt i siłę, jabłka - zdrowie i urodę, a anioły - opiekę nad domem. Łańcuchy mają zupełnie inną symbolikę - oznaczały zniewolenie grzechem. Z kolei świecidełka choinkowe ludność wymyśliła dla odstraszania złych mocy.

Podobne artykuły