VTS volcanoVTS volcano

Artykuł Dodaj artykuł

Pogrzeb świecki czyli jaki? Co różni go od pogrzebu religijnego?

Pogrzeb świecki odbywa się bez udziału osób duchownych i symboli religijnych. Ceremonię pożegnalną można dostosować do ostatniej woli zmarłego czy życzeń jego najbliższych lub poprowadzić ją wedle schematu. 

Pogrzeb świecki czyli jaki? Co różni go od pogrzebu religijnego?Pogrzeb świecki odbywa się bez udziału osób duchownych i symboli religijnych. Ceremonię pożegnalną można dostosować do ostatniej woli zmarłego czy życzeń jego najbliższych lub poprowadzić ją wedle schematu. Organizacja pogrzebu bez księdza niewiele różni się od organizacji pogrzebu wyznaniowego.

Świecki pogrzeb to coraz częściej wybierana forma ceremonii pożegnania z bliskim zmarłym. Polega ona na pełnym szacunku i zadumy wspominaniu zmarłego i złożeniu jego szczątków w grobie. Świecki pogrzeb prowadzi nie osoba duchowna, ale niezwiązany z żadnym kościołem mistrz ceremonii.

Komu wyprawić świecki pogrzeb? Jak to zrobić?

Świecki pogrzeb może być ostatnią wolą zmarłego, może też naturalnie wynikać z przekonań, wedle których bliski zmarły żył. Na świecki pogrzeb decydują się przeważnie rodziny osób niewierzących, agnostyków i niepraktykujących wyznawców religii. Ceremonia świecka pożegnania zmarłego może być też dobrym rozwiązaniem w przypadkach, gdy ksiądz odmawia odprawienia katolickiego pogrzebu.

Zorganizowanie świeckiego pogrzebu najlepiej rozpocząć od znalezienia mistrza ceremonii. Można potrzebne informacje wyszukać w internecie, można też skorzystać z usług zakładu pogrzebowego, który współpracuje z profesjonalnym mistrzem ceremonii i zajmuje się organizacją świeckich pochówków. W dobie rosnącego zainteresowania pogrzebami świeckimi coraz więcej zakładów pogrzebowych ma w ofercie tego typu usługi.

Świecka ceremonia pogrzebowa – czego się można po niej spodziewać?

Przebieg świeckiego pogrzebu można dostosować do ostatniej woli zmarłego czy życzeń jego rodziny, często jest jednak prowadzony według ogólnie przyjętego schematu. Rozpoczyna się od części muzycznej, w której wybrzmiewa odtwarzana lub grana na żywo muzyka podkreślająca wagę ceremonii albo związana ze zmarłym, np. ulubiony utwór żegnanej osoby.

Po zakończeniu części muzycznej mistrz ceremonii wygłasza mowę pogrzebową. To wspomnienie zmarłego i sposób na oddanie mu hołdu. Mowa pożegnalna na pogrzebie świeckim nie odnosi się do religii, skupia się na zaletach zmarłego i wspomnieniach z nim związanych. Profesjonalny mistrz ceremonii powinien przygotować się do napisania mowy pożegnalnej m.in. poprzez rozmowę z najbliższymi zmarłego i zebraniu informacji pozwalających na zaprezentowanie sylwetki żegnanej osoby.

W przebiegu ceremonii po mowie pożegnalnej można zarezerwować czas na przemówienia najbliższych, przyjaciół, współpracowników lub innych osób, dla których zmarły był osobą ważną. Tę część zamyka muzyka.

Kolejnym etapem świeckiego pogrzebu jest odprowadzenie zmarłego do miejsca pochówku i złożenie ciała w grobie po przemówieniu mistrza ceremonii.

Warto wiedzieć, że koszty świeckiej ceremonii pogrzebowej i pochówku są porównywalne do kosztów organizacji pogrzebu wyznaniowego. Opłaty za przygotowanie ciała do pochówku są w obu przypadkach takie same, różnicę może stanowić wysokość wynagrodzenia dla osoby prowadzącej uroczystości – mistrza ceremonii czy osoby duchownej.

Podobne artykuły