Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać dobry zakład kamieniarski?

01-12-2017, 00:00

Jak wybrać dobry zakład kamieniarski?Wybór dobrego zakładu kamieniarskiego nie jest łatwy. Dlatego warto oprzeć ostateczną decyzję przede wszystkim na aspektach, które pozwalają klientowi na uzyskanie nagrobka spełniającego wszystkie wymagane parametry. Szczecin to miasto, w którym znaleźć można wielu doskonałych kamieniarzy.

Kamień nagrobka

Każdy zakład kamieniarski posiada w swojej ofercie różne budulce dla nagrobków. Obecnie praktycznie nie stosuje się w tych celach marmuru. Jako skała wapienna o zasadowym charakterze, w kontakcie z polskim klimatem, mrozem oraz wodą bardzo szybko ulega erozji. Już po upływie kilku lat może być w opłakanym stanie, dlatego zwykle zakład kamieniarski odradza wybór tego materiału. Znacznie częściej polecany jest granit, będący wyjątkowo trwałym i przystępnym w obróbce materiałem. będzie wdzięcznym materiałem do naszych celów. Większość granitów posiada zbliżone właściwości, dzięki którym wykonane z nich pomniki są w stanie przetrwać nawet kilkaset lat przy odpowiedniej pielęgnacji. Szczecin to miasto, w którym funkcjonuje bardzo wiele zakładów kamieniarskich oferujących swoim klientom wysokiej jakości nagrobki z granitów.

Wykończenie nagrobka

Wygląd nagrobka powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji zamawiającego. Dotyczy to zarówno samej formy kamienia, jak i jego wykończeń. Wiele zakładów kamieniarskich dysponuje wzorami gotowymi, które mogą się okazać bardzo pomocy przy podejmowaniu decyzji. Wybór nagrobka bezpośrednio z wystawy kamieniarza może też znacząco skrócić czas oczekiwania na montaż. W takiej sytuacji nagrobek może pojawić się na cmentarzu już w ciągu kilku tygodni. Szczecin jest miastem, który słynie z wieloletniej tradycji stawiania pomników nagrobnych z różnymi wykończeniami. Rodzinny spacer po cmentarzu może być najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej inspiracji. Dzięki temu przed dość kosztowną inwestycją można skuteczniej przedstawić kamieniarzowi własne oczekiwania względem nagrobka.

Tablica pamiątkowa

Profesjonalny zakład kamieniarski jest w stanie zapewnić swoim klientom także odpowiedni wygląd tablicy znajdującej się na nagrobku. Przedstawiona na niej treść jest zazwyczaj świadectwem pamięci o zmarłej osobie, dlatego pełni ona bardzo ważną funkcję. Tablica może mieć różną formę. Do najpopularniejszych należą elementy wykonane z pojedynczego lub podwójnego, odpowiednio ukształtowanego kamienia. Zazwyczaj treści uzupełniane są różnymi dodatkami, na przykład wizerunkiem zmarłego, granitowym krzyżem czy płaskorzeźbą. Dużą popularnością cieszą się także tzw. skałki, czyli treści obijane na surowo. Płaszczyzny nagrobka są polerowane, a boczki obrabiane w celu uzyskania niepoddanego obróbce, naturalnego wyglądu kamienia.

Dodatki do nagrobków

Bardzo ważną funkcję pełnią także różnego rodzaju dodatki do nagrobków. Nie każdy musi się na nie decydować, jednak mogą one w niezwykły sposób udekorować gotowy pomnik. Najczęściej mają one formę dodatkowych posadzek, kul czy wałków, a także zdobionych wazonów na kwiaty i podstawek na znicze. Nagrobki dekorowane są często także grawerowanymi na kamieniu lub przenoszonymi na porcelanę zdjęciami. Grawerować można także wizerunki świętych oraz inne, praktycznie dowolne wzory. Dużą popularnością cieszą się dekoracyjne litery, na przykład złocone, metalowe lub posiadające różne finezyjne kształty. W Szczecinie tego typu usługi wykonuje zakład kamieniarski nagrobki.info.pl, który posiada w swojej ofercie także atrakcyjne ornamenty metalowe.

Niezbędne formalności

Wykonanie nagrobka kamieniarzowi zlecić może jedynie bezpośredni właściciel, czyli dysponent grobowca. Opłatę za miejsce na cmentarzu ustala zarządca. Kwota ta nie należy do największych i trzeba ją odnawiać jedynie co 25 lat. W przypadku starszych grobowców rodzinnych warto jednak dokładnie sprawdzić sprawy administracyjne, aby nie narazić się na żadne dodatkowe koszty. Dobry zakład kamieniarski może wykonać część prac i formalności w imieniu klienta, jednak może wymagać w tym celu uzyskania pełnomocnictwa.

Podobne artykuły