google

  dewocjonalia, szaty liturgiczne, ogrzewanie kościoła

  Kursy walut 16.09.2019
  1 USD
  3.9116
  -0.0004
  1 EUR
  4.3262
  -0.0134
  1 CHF
  3.9500
  -0.0108
  1 GBP
  4.8609
  -0.0096
  1 RUB
  0.0610
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

  Zdecydowana większość z nas pod koniec grudnia, w ramach przygotowań do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, ubiera świąteczne drzewko. Choinka powinna być bogato przystrojona, a pod nią w Wigilię lub w I dzień świąteczny wkładamy prezenty dla najbliższych. Skąd jednak przyszedł do Polski zwyczaj ubierania choinki świątecznej? Czy istniał w dawnych czasach w naszym kraju?

  Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

  Symbolika choinki

  Choinka w powszechnym rozumieniu jest udekorowanym drzewkiem  iglastym, najczęściej świerkiem, jodłą lub sosną. Może to być zarówno choinka żywa, jak i sztuczna - szeroki wybór choinek znajdziemy na stronie: www.e-choinki.pl. W ludowych wierzeniach drzewo postrzegane było jako symbol życia, odrodzenia i płodności. Tradycja wigilijna polegająca na ubieraniu świątecznej choinki również na tym bazuje, ale nie zawsze tak było.

  W średniowieczu kościół odrzucał choinkę. Uważał, że zwyczaj jej ubierania jest pogański, dlatego kler krytykował go na każdym kroku. W Europie zwyczaj bożonarodzeniowego drzewka zapoczątkowali Niemcy, w przeważającej większości protestanci. Orędownikiem choinki na Boże Narodzenie był sam Marcin Luter. Następnie ta piękna tradycja rozprzestrzeniła się na inne europejskie kraje, jak Francja i Anglia.

  Stosunkowo późno, bo dopiero pomiędzy XVIII a XIX wiekiem tradycja choinki przywędrowała do Polski, wraz z zaborem pruskim. Stacjonujący w Polsce żołnierze, jak i pruscy urzędnicy zachęcali do ubierania choinki na święta. Najpierw zwyczajowi ulegli arystokraci, a dopiero później pozostała ludność.

  Najkrócej zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie trwa na terenach wiejskich. Na przykład w niektórych regionach Polski południowej i centralnej choinki na wsi pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym.

  Jutka u górali

  Za ciekawostkę można uznać fakt, że przez dłuższy czas choinka nie była znana u górali, którzy stworzyli jednak na jej bazie swoją własną koncepcję bożonarodzeniowego drzewka - jutki. Góralska tradycja polegała jednak na tym, że drzewko co prawda ubierano na święta, ale wieszało się je do góry nogami, a na gałęziach umieszczano suszone owoce i słodycze.

  Zamiast bombek na początku choinka na Boże Narodzenie była przyozdabiana właśnie owocami, słodyczami i orzechami, a nawet przedmiotami codziennego użytku. Dodawano przedmioty o znaczeniu religijnym, ale i pogańskim. Orzechy miały symbolizować dobrobyt i siłę, jabłka - zdrowie i urodę, a anioły - opiekę nad domem. Łańcuchy mają zupełnie inną symbolikę - oznaczały zniewolenie grzechem. Z kolei świecidełka choinkowe ludność wymyśliła dla odstraszania złych mocy.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.