google

  dewocjonalia, szaty liturgiczne, ogrzewanie kościoła

  Kursy walut 14.06.2019
  1 USD
  3.7727
  -0.0009
  1 EUR
  4.2554
  -0.0056
  1 CHF
  3.7905
  -0.0104
  1 GBP
  4.7771
  -0.0033
  1 RUB
  0.0585
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

  Watykańska Bazylika Świętego Piotra to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed ważnymi wydarzeniami liturgicznymi – jak nadchodząca Wielkanoc - zdarza się jednak, że trzeba w niej coś poprzestawiać. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób przewozi się ławki po drogocennych marmurach?

  Mało kto wie, że istnieje instytucja, dzięki której osoby pielgrzymujące na Święta na Plac i do Bazyliki Świętego Piotra mają na czym siedzieć. Fabryka Świętego Piotra - tak właśnie (wł. Fabbrica di San Pietro, łac. Fabrica Sancti Petri) nazywa się działający przy Stolicy Apostolskiej urząd odpowiedzialny za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację najważniejszej świątyni kościoła katolickiego. Okazuje się, że gdy przed ważnymi wydarzeniami trzeba zwiększyć w niej liczbę miejsc siedzących, ławki po Bazylice rozwozi należący do tej instytucji, produkowany seryjnie wózek widłowy.

  RX50-13 Fot. STILLRX50-13 Fot. STILL
  RX50-13
  Fot. STILL Polska

  Aby tylko nic nie uszkodzić!

  Bazylika Świętego Piotra to nie tylko centralne miejsce kultu religii rzymskokatolickiej, ale także miejsce pełne arcydzieł architektury i sztuki: od kunsztownych marmurowych posadzek, przez monumentalną konfesję grobu św. Piotra i przejmującą Pietę dłuta Michała Anioła aż po spektakularną kopułę. Wyposażenie transportowe konieczne do wykonywania takich zadań jak dostawianie ławek czy relokacja konfesjonałów wybierano w związku z tym z najwyższą troską.

  By wykluczyć ryzyko uszkodzenia zgromadzonych w bazylice zabytków, w procesie decyzyjnym wzięto pod uwagę przede wszystkim zwrotność i kompaktowe rozmiary wózka. Rozstawiając ławki w nawie głównej miał móc swobodnie manewrować – mówi Paweł Włuka, Dyrektor Marketingu STILL Polska. – Znaczenie miało także dostosowanie przenoszonych na posadzkę obciążeń oraz ogumienia do marmurów, po których miał poruszać się pojazd. Istotnym czynnikiem był także niski poziom emitowanego hałasu. Ostatecznie wybrano najmniejszy w swojej klasie wózek elektryczny RX 50-13 o udźwigu na poziomie 1,3 tony – opowiada przedstawiciel STILL Polska.

  Zwrotny i cichy

  Przy pomocy stalowych wideł pojazd bez trudu unosi ławki, pozwalając przygotować świątynię na przybycie pielgrzymów. – Używamy wózka głównie do przygotowania mszy i obchodów liturgicznych, ale także do generalnej dekoracji – mówi Giovani, operator wózka STILL RX 50-13 pracujący dla Fabbrica di San Pietro. Pojazd stał się ważnym narzędziem w utrzymaniu najczęściej odwiedzanego kościoła świata. Dzięki elektrycznemu silnikowi przemieszcza się bezgłośnie, a – jak mówi Giovanni – ze względu na kompaktowe rozmiary pozwala łatwo nawigować pomiędzy filarami i rzeźbami – Wózkiem steruje się bardzo łatwo i przyzwyczajenie się do jego obsługi poszło mi bardzo szybko – dodaje.

  Oglądając relację z watykańskich obchodów Świąt Wielkiej Nocy, zwróćcie uwagę na ławki stojące w nawie głównej i wspomnijcie Giovanniego, cierpliwe rozwożącego je z myślą o wiernych swoim sprawdzonym wózkiem widłowym.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.