google

  dewocjonalia, szaty liturgiczne, ogrzewanie kościoła

  Kursy walut 18.03.2019
  1 USD
  3.7876
  -0.0138
  1 EUR
  4.2993
  -0.0044
  1 CHF
  3.7838
  -0.0025
  1 GBP
  5.0199
  -0.0207
  1 RUB
  0.0586
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Rewitalizacja – szansą na rozwój Łodzi i innych polskich miast

  Rewitalizacja – szansą na rozwój Łodzi i innych polskich miast

  EXPO – wystawa, którą każdy chce mieć u siebie

  Wystawa światowa EXPO to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie. Udział w niej jest priorytetem dla wielu państw świata. Od przeszło stu pięćdziesięciu lat poszczególne kraje robią wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony - nie tylko pod względem rozwoju technologicznego, ale także dorobku kulturalnego czy zmian społecznych.

  Z tego powodu również możliwość zorganizowania tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest sporą nobilitacją dla państw organizacyjnych. Wystawy są okazją do współzawodnictwa we wszystkich dziedzinach produkcji. Organizatorzy kolejnych wystaw dążą do prześcignięcia poprzednich, m.in. w dziedzinie rozwiązań technicznych i architektonicznych, czy rozmachu uroczystości oficjalnych. Ważny jest również motyw przewodni.

  W staraniach o EXPO 2022 biorą udział trzy miasta: Łódź, Buenos Aires i Minneapolis i właśnie dzięki bardzo charakterystycznemu tematowi rewitalizacji, to Łódź jest liderem tego wyścigu.

  (Model zgodny ze stanem istniejącym)
  (Model zgodny ze stanem istniejącym)

  EXPO 2022 w Łodzi – „City Re:Invented”

  Temat wystawy International EXPO 2022 w Łodzi - „City Re:Invented” - będzie dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie, które idealnie pasuje do historii i doświadczeń miasta z ostatnich dekad. Łódź pisze niezwykłą opowieść o tym jak skutecznie przezwyciężyć trwały kryzys społeczny i infrastrukturalny, a także dąży do tego, by zaprezentować swoje osiągnięcia całemu światu.

  Rewitalizacja to nie tylko temat o lokalnym znaczeniu, lecz globalne wyzwanie, przed którym stoją wszystkie państwa, zarówno rozwinięte, jak i rozwijające się. Problemy, którym wychodzi naprzeciw kompleksowa rewitalizacja, dotyczą miast na wszystkich kontynentach. Już dziś ponad połowa ludzi mieszka w miastach, a do 2050 będzie to ponad 70% populacji, przy czym w krajach najbogatszych jedynie 14% populacji będzie mieszkało poza obszarami miejskimi.

  O tym jak zmieni się przestrzeń miejska w obszarze transportu do 2050 roku, warto obejrzeć tutaj: 

  Od 2004 roku Łódź jest liderem rewitalizacji wśród polskich miast. Stało się to za sprawą przyjętego wtedy Lokalnego Planu Rewitalizacji, który skutkował zmianą podejścia władz miasta do zagadnień rewitalizacji poszczególnych obiektów, a w perspektywie czasu również całych obszarów wielkomiejskich. Jednym z pierwszych zrewitalizowanych miejsc był dawny kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego przekształcony w 2006 roku w centrum handlowo-rozrywkowe.

  Łódź to miasto przemysłowe, którego architektura przepełniona jest obiektami fabrycznymi z przełomu XIX i XX wieku. Niestety przez wiele dziesięcioleci uważano, że nie ma  ona żadnej wartości zabytkowej i piękne monumentalne obiekty architektury industrialnej były nadmiernie eksploatowane aż do ich całkowitego zniszczenia. Dopiero czasy transformacji ustrojowej po 1989 pozwoliły spojrzeć na zagadnienia rewitalizacji przemysłowej z nowej perspektywy. Niestety problemem były pieniądze. Sytuacja zaczęła się w Łodzi zmieniać dopiero w XXI wieku. Po spektakularnym otwarciu Manufaktury (17 maja 2006 r.) okazało się, że jest to droga w dobrą stronę. Zaczął się istny boom rewitalizacyjny. Odnowiono kompleks fabryczny Scheiblera przekształcając go na lofty (2010), a także przebudowano i odnowiono część fabryki Grohmana.

  (Manufaktura, Łódź)
  (Manufaktura, Łódź)

  Niezwykłym potencjałem miasta jest potężny zasób bogato zdobionych kamienic z II połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły do znacznej degradacji tego typu budynków. Podejmowane działania remontowe miały charakter doraźny i nieskoordynowany.

  W 2011 roku wystartował projekt Mia100 Kamienic, czyli  miejski program remontowy, który zapoczątkował rewitalizację obszarową centrum Łodzi.

  Początkowo programem zostało objętych 100 kamienic w centrum miasta stanowiących element historycznej zabudowy. Celem głównym było podniesienie warunków życia mieszkańców oraz poprawa estetyki przestrzeni miejskiej. Kompleksowym remontom podlegały nie tylko elewacje frontowych kamienic, ale także oficyny oraz wnętrza łącznie z instalacjami. Dziś wyremontowanych jest ponad 300 obiektów.

  Problem polegał na tym, że idea przyświecająca miastu cały czas opierała się na odnawianiu pojedynczych budynków, a przecież mówiąc najprościej, rewitalizacja jest to wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym będzie się lepiej żyło i pracowało. Rewitalizacja, to nie tylko remonty, to przede wszystkim odnowa, to polepszenie warunków życia. Podstawą we wprowadzaniu zmian jest dialog z mieszkańcami i poszukiwanie rozwiązań problemów społecznych.

  (ul. 6-go sierpnia, Łódź)
  (ul. 6-go sierpnia, Łódź)
  (ul. Wólczańska 151, Łódź)
  (ul. Wólczańska 151, Łódź)

  Kolejnym etapem jest plan przebudowy całego kwartału miejskiego wokół ulicy Włókienniczej - jednego z najbardziej zaniedbanych i niedoinwestowanych miejsc w centrum Łodzi. Przebudowie poddanych zostanie kilkanaście kamienic oraz infrastruktura przyległych ulic. Efektem ma być przywrócenie tego i wielu innych obszarów zawartych w planie rewitalizacji miasta oraz zwiększenie ich atrakcyjności jako przyjaznego miejsca zamieszkania lub działalności biznesowej.

  Kulminacją idei rewitalizacji jest projekt Nowego Centrum Łodzi. Idea NCŁ pojawiła się w świadomości łodzian w 2005 roku za sprawą dwóch pomysłów – przywrócenia do życia nieczynnej zabytkowej elektrociepłowni EC1 i przebudowy dworca Łódź Fabryczna tak, by z czołowego mógł stać się dworcem przelotowym. Wkrótce zakres koncepcji uległ zwiększeniu i objął wizję przebudowy blisko 100 hektarów w samym sercu Łodzi. To są przylegające do linii kolejowej tereny, które od zawsze były martwe. Chociaż znajdował się tutaj stary dworzec Łódź Fabryczna, to przez fakt, że kończyły się na nim tory, nigdy nie stanowił on wystarczająco ważnego miejsca na mapie miasta.

  Rewitalizacja – szansą na rozwój Łodzi i innych polskich miast

  Tak duże zmiany wymagają zastosowania najnowszych dostępnych technologii. Przy przebudowie na tak wielką skalę powinno wykorzystać się scannning trójwymiarowy oraz druk 3D. Aby tego dokonać  potrzebne jest oprogramowanie umożliwiające zaprojektowanie i analizę zmian w przestrzeni trójwymiarowej. Zadania tego podjęła się Miejska Pracowania Urbanistyczna wykorzystująca do swojej pracy aplikacje Autodesk. Efekty ich prac można zobaczyć zarówno na trójwymiarowych wizualizacjach, jak i makietach wykonanych dzięki technologii druku 3D.

  Źródło:
  Autor: Paweł Lesiak, Aplikom
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.