google

  dewocjonalia, szaty liturgiczne, ogrzewanie kościoła

  Kursy walut 16.10.2018
  1 USD
  3.7036
  -0.0055
  1 EUR
  4.2919
  -0.0008
  1 CHF
  3.7505
  0.0003
  1 GBP
  4.8872
  0.0152
  1 RUB
  0.0565
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Kremacja a tradycyjny pochówek

  Kremacja a tradycyjny pochówekKremacja ciała jest coraz popularniejsza w Polsce, choć wciąż najbardziej tradycyjną formą pochówku jest pogrzeb ziemny. Spopielenie zwłok wiąże się z mniejszymi kosztami oraz formalnościami związanymi z ostatnim pożegnaniem w porównaniu z pogrzebem z klasycznym pogrzebem.

  Tradycyjny pogrzeb na cmentarzu

  Tradycyjny pogrzeb to pochowanie ciała zmarłego w trumnie i zagrzebanie jej w ziemi. Pochówek poprzedza msza w parafii najbliższej miejscu zamieszkania nieboszczyka. W organizacji ceremonii pomaga zakład pogrzebowy, który zajmuje się między innymi: transportem zwłok do kostnicy a potem na cmentarz, przygotowaniem nieboszczyka do pogrzebu oraz pomocą rodzinie w kompletowaniu dokumentów i załatwianiu formalności cmentarnych. Po zakończeniu ceremonii na grobie zmarłego składa się wieńce i bukiety, najczęściej z lilii, chryzantem, gerber i goździków.

  Kremacja zwłok w Polsce

  Kremacja to forma pogrzebu, która polega na spaleniu ciała zmarłego w specjalnym piecu kremacyjnym. Prochy nieboszczyka umieszcza się w urnach zrobionych z ceramiki, drewna lub metalu. Popielnice umieszcza się się w kolumbarium, czyli zbiorowym grobowcu, gdzie przechowuje się je w wydzielonych kwaterach, w ścianie bądź niszach. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościół zaleca tradycyjny pochówek zmarłych w ziemi. Nie jest on jednak przeciwny kremowaniu ciał, ale tylko pod warunkiem, że sposób pogrzebu nie został wybrany z powodu przeciwstawiania się chrześcijaństwu.

  Kremacja czy pochówek – koszty

  Całkowity koszt tradycyjnego pogrzebu wynosi około 4 tysiące złotych. W cenę wlicza się między innymi: wynajem kostnicy, trumnę, przygotowanie zmarłego do pogrzebu, wieńce, transport zwłok, opłaty kościelne, wykup miejsca na cmentarzu oraz płytę nagrobną. Koszt kremacji to około 2500 złotych, wlicza się w niego: odbiór i przewóz zwłok, przygotowanie ciała do kremacji, specjalna trumna kremacyjna, spopielenie zwłok w krematorium, a także pomoc domu pogrzebowego w załatwieniu formalności cmentarnych.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.