google

  dewocjonalia, szaty liturgiczne, ogrzewanie kościoła

  Kursy walut 22.06.2018
  1 USD
  3.6977
  -0.063
  1 EUR
  4.3149
  -0.0174
  1 CHF
  3.7367
  -0.0359
  1 GBP
  4.9209
  -0.01
  1 RUB
  0.0586
  -0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Co powiedzieć, gdy chcemy przekazać wyrazy współczucia?

  Co powiedzieć, gdy chcemy przekazać wyrazy współczucia?Śmierć bliskiej osoby to jedna z największych traum w życiu każdego człowieka bez względu na to, czy była poprzedzona długą walką z chorobą czy też nastąpiła zupełnie niespodziewanie. Pogrążona w żałobie rodzina musi stawić czoła nie tylko trudnym chwilom podczas pogrzebu ukochanej osoby, ale także musi zmierzyć się z rozmowami, w których będzie wspominany zmarły, co będzie przyczyną rozdrapywania ran i nowego bólu.

  Najczęściej jednak najtrudniejsze dla żałobników są chwile, gdy inni ludzie próbują wyrazić żal i współczucie z powodu śmierci bliskiej osoby. Bardzo często nie wiemy, co powiedzieć, podczas składania kondolencji, dlatego mówimy zbyt dużo, sprawiając przykrość pogrążonym w żałobie bliskim zmarłego. Co zatem powiedzieć, by wyrazić swoje emocje, jednocześnie nie pogarszając samopoczucia i tak już cierpiącej rodziny?

  Nie mówmy zbyt wiele

  Często przygotowując się do złożenia kondolencji, układamy w głowie długie historie mające na celu wspomnienie dokonań zmarłego oraz utwierdzenie pogrążonych w żałobie członków rodziny o tym, że zmarła osoba nareszcie zaznała spokoju wiecznego i nie musi się już martwić doczesnymi zmartwieniami i cierpieniem. Wygłaszając swoiste mowy, najczęściej osiągamy efekt zupełnie przeciwny do zamierzonego, ponieważ rany bliskich zmarłego są jeszcze zbyt świeże, by z radością i zaangażowaniem wspominać piękne chwile. Najczęściej jest również za wcześnie na pogodzenie się z zaistniałą sytuację i przyznanie, że osoba, która odeszła, trafiła do innego, lepszego świata. Szok związany ze śmiercią kogoś bliskiego wyzwala pewnego rodzaju egoizm i na pierwszy plan wychodzi przede wszystkim cierpienie żałobników, nie zaś wieczne szczęście zmarłej osoby. Nie próbujmy zatem wygłaszać przemówień. Postarajmy się raczej lakonicznie złożyć kondolencje, używając kilku prostych słów, m.in.: moje kondolencje czy wyrazy współczucia. Słowo, którego czasami się boimy, czyli właśnie kondolencje, zawiera w sobie dużą moc i wyraża wszystko, co chcielibyśmy przekazać osobie cierpiącej po stracie kogoś bliskiego. Nie lekceważmy go więc i nie bójmy się go używać.

  Wystarczy po prostu być

  Nie tylko prostota i moc kondolencji (czytaj: http://pl.aleteia.org/) jest w stanie przynieść ukojenie i pomoc żałobnikom. Jeśli chcemy wesprzeć osobę cierpiącą po śmierci kogoś bliskiego, bądźmy przy niej. Nie musimy nawet niczego mówić, wystarczy sama obecność i poczucie, że ktoś jest w pobliżu, w zasięgu ręki, że czuwa. Bliskość drugiego człowieka w takich chwila jest ważniejsza od słów i może zdziałać cuda. Pozwólmy także osobie pogrążonej w żałobie samej zadecydować, kiedy zechce porozmawiać o zmarłym, o śmierci lub o swoim bólu. Często zdarza się bowiem, że usiłujemy żyć jakby nigdy nic, by pokazać, że świat kręci się dalej i trzeba iść do przodu. Opowiadamy więc żałobnikom o bieżących sprawach i organizujemy kolejne dni tak, by nie czuły braku zmarłej osoby. To również błąd. Rodzina pogrążona w żałobie, stara się wówczas podążać za tą tendencją, kryjąc swój ból głęboko w sobie, co sprawia, że żal i cierpienie są jeszcze większe. Jeśli więc zależy nam na udzieleniu wsparcia żałobnikom, nie starajmy się na siłę działać. Po prostu bądźmy. Możemy być pewni, że nasza obecność znaczy więcej niż setki wypowiedzianych słów.

  Choć rozwlekłe wyrażanie wyrazów współczucia i żalu może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego, nie strońmy od rozmów o zmarłym, jeśli jego rodzina tego potrzebuje lub oczekuje. Pamiętajmy, że nie ma jednakowych ludzi i każdy z nas przeżywa żałobę w inny sposób, dlatego niektórzy potrzebują setek wspomnień, by móc pogodzić się i oswoić ze stratą. Nie zapominajmy także, że żałoba składa się z kilku etapów, a każdy z nich przebiega inaczej, dlatego w różnych momentach osoba pogrążona w żałobie może potrzebować czegoś innego. Jeśli chcemy więc pomóc, starajmy się podążać za przemianami i bądźmy na podorędziu.

  Tagi:

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.