google

  dewocjonalia, szaty liturgiczne, ogrzewanie kościoła

  Kursy walut 20.09.2019
  1 USD
  3.9319
  0.0052
  1 EUR
  4.3438
  0.0013
  1 CHF
  3.9668
  0.0056
  1 GBP
  4.9277
  0.0215
  1 RUB
  0.0616
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Doświadczamy „tsunami łaski”

  Z o. Wojciechem Prusem OP, duszpasterzem lednickim, o tym, dlaczego warto w tym roku przyjechać na Lednicę, rozmawia Hubert Ossowski

  Jak radzi sobie lednicka wspólnota bez swojego pomysłodawcy i głównego koordynatora o. Jana Góry?

  Często dziennikarze pytają nas o to, jak będzie wyglądało spotkanie bez o. Jana, wtedy odpowiadam: kto powiedział, że bez o. Jana? Przecież wierzymy w świętych obcowanie, a zatem jest to inny sposób obecności, taki wymagający sięgnięcia po wiarę jeszcze głębiej do serca. Mam wrażenie, że rzeczywiście teraz jest taki czas, który nazywam „tsunami łaski”, bo w tym momencie na Lednicy mamy ogromnie dużo pielgrzymów. Ta ilość jest zachwycająca, ale ona czasami nas zwala z nóg. Używam takiego sformułowania, że tak jak Elizeusz, uczeń proroka Eliasza, prosił o jego płaszcz, tak ten „płaszcz prorocki” o. Jana został przekazany całości dzieła lednickiego. Nikt nie ma całości, tylko każdy ma cząstkę. To wymaga działań wspólnotowych oraz ogromnej cierpliwości. Mamy się dobrze i jesteśmy bardziej zmobilizowani niż dotychczas. Sytuacja też ma swoje nowe wymagania. Ten obraz „tsunami łaski” opowiada o tym, że potrzebujemy wielkiej cierpliwości, ponieważ doświadczamy też skończoności i kruchości naszych sił. Nie zawsze potrafimy wszystko zrobić tak, jak byśmy chcieli czy jak sobie to wyobrażamy.

  Św. Dominik posyłał braci po dwóch. Lednica teraz ma dwóch duszpasterzy. Czego nawzajem ojcowie od siebie się uczą?

  To jest bardzo ważne doświadczenie. Niedawno odbyła się konferencja prasowa i akurat fizycznie byłem w trochę gorszej formie. Powiedziałem wtedy do o. Macieja: dzisiaj po prostu nie mam siły. I poprosiłem go, żeby mówił. Potrzebowałem powiedzieć komuś, z kim blisko współpracuję, czyli współbratu, że mam gorszy dzień. I to powiedzenie spowodowało, że tak naprawdę odzyskałem siły. To trochę tak jak w peletonie kolarskim – ci, którzy jadą na początku, przyjmują na siebie ciężar wiatru. Wtedy o. Maciej wziął na siebie ten ciężar, ale często też przejmują go ludzie ze wspólnoty. My się nawzajem siebie uczymy. Można byłoby powiedzieć, że jako bracia z zakonu się znamy, ale nie znaliśmy się w takiej okoliczności. Przeszliśmy różne chwile, mieliśmy też trudniejsze momenty.

  Dla Ojca duszpasterzowanie Lednicy to powrót do korzeni. Ma Ojciec wielu znajomych we wspólnocie lednickiej. Czy wspólne przeżycia i doświadczenia ułatwiają pracę?

  Jest to niezwykły wątek, ponieważ prezesem Stowarzyszenia Lednica 2000 jest Bogdan Kowalski, mój starszy kolega. Najpierw przez długie miesiące namawiał mnie, żebym poszedł do duszpasterstwa szkół średnich, właśnie do o. Jana. Potem, jako jeden z pierwszych zasugerował, żebym wstąpił do zakonu. Zresztą przywiózł mnie do niego swoim maluchem. Drugim kolegą jest Piotr, lider Siewców Lednicy. Siedzieliśmy ostatnio razem przy stole i stwierdziliśmy, że to niesamowite, że tak się wszystko ułożyło. Te doświadczenia wyjścia z tego samego środowiska dają fundament zaufania. My wszyscy jesteśmy wychowani nie tylko przez o. Jana i jego duszpasterstwo, ale również przez poznański klasztor. Po wielu latach znów ruszymy wspólnie w drogę.

  Źródło:
  Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha Sp. z o.o. (Wydawnictwo Święty Wojciech)
  Artykuł został dodany przez firmę

  Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha Sp. z o.o. (Wydawnictwo Święty Wojciech)

  Wydawnictwo Święty Wojciech (Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha Sp. z o.o.) działa od 1895 roku. Wydaje Pismo Święte, modlitewniki, książki o wierze i duchowości, słowniki, poradniki, albumy, książki dla dzieci i młodzieży, podręczniki do nauki religii

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.